Pierwszy dzień wiosny w różnych zakątkach świata
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w Polsce przypada na równonoc wiosenną z 20 na 21 marca. Marcowe przesilenie jest symbolem nowego początku, do którego każdy kraj na świecie przygotowuje się w inny sposób.
USA
W mieście Detroit mieszkańcy 23 marca wychodzą na ulicę w różnorodnych przebraniach, aby wygonić złego ducha, który co roku próbuje zniszczyć miasto.
W stanie Waszyngton mieszkańcy palą swoje skarpety na znak powrotu sezonu rekreacyjnego. Zwyczaj ten rozpoczęli dawniej marynarze, którzy palili swoje skarpety chodzone przez całą zimę, co miało zwiastować przyjście wiosny.
Chiny
Pierwszy dzień wiosny w kalendarzu chińskim obchodzony jest między 4 a 6 lutego. W tym czasie składane są życzenia, jedzone są tradycyjne potrawy i składane ofiary.
Indie
W Indiach pierwszy dzień wiosny jest okazją do Festiwalu Kolorów, czyli Święta Kolorów. W tym dniu mieszkańcy kolorują się nawzajem proszkami, śpiewają i tańczą wokół płomieni, obchodząc je trzykrotnie.
Australia
Australijczycy od kilku lat tworzą nową tradycję – co dwa lata organizują festiwal skoków spadochronowych oraz różnych przebrań.
Hiszpania
Święto Ognia odbywa się między 15 a 19 marca i towarzyszy mu mnóstwo kukieł, które potrafią osiągać rozmiary kilku metrów. Wszystko po to, by ostatniego dnia festiwalu wszystkie spłonęły w postaci ognisk na terenie całego miasta.
Japonia
Ten dzień jest znany jako Festiwal Kwitnących Wiśni. Kwitnienie wiśni zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie Japończycy gromadzą się pod drzewami, robiąc pikniki i świętując.